Menü Kapat

İK Politikamız

Hizmet sektörü, en önemli kaynağı olan insandan oluşan yapısıyla, yine insanın beklentilerini karşılamak üzere yapılandırılmış bir sektördür. Bu yaklaşımla ATERAL SERVICES olarak bizim de insana olan yaklaşımımızın altında bu gerçek yatmaktadır.

 

Her seviyedeki çalışanlarımız, şirketimizin başarıya ulaşması için gerekli olduğuna inandığımız en önemli varlığımızdır.

 ATERAL SERVICES’ da işe alım, oryantasyon, işbaşı eğitimleri, yetkinlik bazlı performans yönetimi, atama, terfi ve elde tutma sistemi, ücretlendirme ve prim sistemi ile çıkış mülakatları belirli şirket standartlarına göre yürütülür. ATERAL SERVICES’ da düzenli olarak yapılan çalışanların memnuniyetlerini ölçme amaçlı anket çalışmalarıyla ölçülen ve çalışanların işlerine bağlılıklarını ve operasyonel standartlarını yükseltmeyi hedefleyen bir eğitim sistemi vardır.

ATERAL SERVICES, çalışanlarını mesleki ve kişisel gelişim açısından geliştirici ve operasyonel açıdan becerilerini arttırmaya yönelik eğitim programları ile kendi eğitim olanaklarıyla desteklemenin yanı sıra; özel gelişim ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda dış eğitim kuruluşlarından da eğitim desteği alır.

ATERAL SERVICES’ daki kariyer basamaklarının ilki çalışan mavi yaka personellerimizdir ve ATERAL SERVICES’ da her çalışanımız, eğitim ve gelişim destek programlarının da yardımıyla hiçbir ayrım veya kayırmaya tâbi olmaksızın yükselme şansına sahiptir. ATERAL SERVICES’ da tüm işe alım ve terfi sistemi eşit fırsat ilkesine dayanır, tüm adaylar aynı şartlarda ve şeffaflıkla değerlendirilir.

Siz de ATERAL SERVICES’ ın bir üyesi olmak ve bu kariyer fırsatını değerlendirmek istiyorsanız, lütfen iş başvuru formunu doldurunuz